Fájó gerincizomzat
Tartalom
Összeállítottunk nektek egy rövid cikket a hátfájás leggyakoribb okairól! Hátfájás: Mennyi kellemetlenséggel jár a hátfájás, azt más nem tudja, csak az, aki már saját maga is tapasztalta. Számtalan lehetséges okról beszélhetünk.
Gerinctorna 20 perc
A hátfájás a gerincoszlopot tartó csontok, fájó gerincizomzat, szalagok, különböző izmok… Összeállítottunk nektek egy rövid cikket a hátfájás leggyakoribb okairól! A hátfájás a gerincoszlopot tartó csontok, porcok, szalagok, különböző izmok, az izmokat borító vékony fájó gerincizomzat betegségeiből, a gerincvelő burkainak és magának a gerincvelőnek, valamint az abból kilépő idegeknek a betegségeiből származik elsősorban.
Statikai probléma is okozhatja: a végtagok, fájó gerincizomzat medence csontrendszerének veleszületett vagy szerzett zavara is. Minden életkornak megvannak a maga sajátos terhelési, tartási és ezáltal gerincproblémái.
- A legjobb kenőcsök a térdízület fájdalmához
- Így szüntesd meg a hátfájást 10 perc alatt - Egészség | Femina
- Csípőízületi tünetek és kezelés
- Ha a térd ízületei nyikorognak, mit kell tenni
- Arctáji fájdalmak IV. - Nem mindig fogfájdalmak | TermészetGyógyász Magazin
- Ingyen kap síremléket Szilágyi István A számítógép megnyomoríthat Sajgó derékkal, kiszáradt szemekkel és fájó csuklóval megy haza a legtöbb számítógépen dolgozó ember a munkából.
A serdülőkorúaknak az úgynevezett Scheuermann-kór fájó gerincizomzat az egyik legtöbb gondot. Kezdetben a szülők a rossz tartás miatt viszik orvoshoz gyermeküket, később egyre gyakoribb lesz a hátfájdalom, fájó gerincizomzat kialakul a betegségre jellemző tartási rendellenesség. Fokozódik az ágyéki előre hajlás, amelyet az erőteljesebb háti domborulattal egyenlít fájó gerincizomzat.
Az iskoláskorban nagyon gyakran jelentkező hátfájdalom kialakulásáért biztosan felelősek a mozgásszegény életmód és az életkori sajátosságokat figyelmen kívül hagyó, egészségtelenül kialakított iskolabútorok is. Munkahelyi ártalmak: a háti fájdalom lehet lokális eredetű, de más szervekből kisugárzó fájdalom is. Ha ülő munkát végzünk, milyen a székünk, hogy van elhelyezve a számítógépünk. Komoly fájdalmakat provokálhat a hosszú ideig tartó, monoton munka, annak ellenére is, hogy fizikailag nem nehéz.
Ennek leggyakoribb oka az fájó gerincizomzat egyirányú megterhelése, ami kóros összehúzódásukkal jár, és másodlagosan gyulladás alakul ki. A fájdalom a fej merev kényszertartása miatt leggyakrabban a nyakon és a lapockatájon alakul ki. Ismert jelenség a túlfeszített emberekben kialakuló lágyrész-reuma.
Beállt a derekad? Mutatjuk, mit kell azonnal tenned!
Leggyakrabban a lapocka két oldalán, valamint az ágyéki szakaszon a gerinc melletti izomkötegekben jelenik meg, fájdalmas izomcsomók formájában. Fájó gerincizomzat lágyrész-reuma kezelése igen sok problémát felvet, több konferencián is vezető témakörként szerepel. Első feladatunk a fájdalom okának kiderítése. Ez lehet egy rossz mozdulatsor, helytelenül használt számítógép, rossz felépítésű szék így a változtatás révén módunk lehet megszüntetni a panasz kiváltó okát. Fontos a pihenés, a nyugalomba helyezés.
Nagyon gyakran pár nap, pár hét alatt panaszmentességet érhetünk el. Életkor szerint idősebb korban például gyakoriak a gerinc kopásos megbetegedései, a meszesedés, az ízületi-reumás betegségek, a csontritkulás. A csigolyák meszesedése, merevedése, összeroppanása — a kilépő idegeket nyomva — nagy fájdalommal jár.
Sokszor egyszerűen statikai zavar áll a háttérben. Ülő foglalkozásúaknál különösen gyakori, de előidézheti a nagyfokú elhízás, sőt a kismamáknál is előfordulhat, amikor a testsúly eltolódása miatt megváltozik a statikai egyensúly.
A fájdalom oka ilyenkor elsősorban az, hogy míg egy egészséges emberben a hátizmok kiegyensúlyozott tónusát az autonóm idegrendszer szabályozza, addig itt akaratlagos kompenzáló izom-összehúzódásokra kerül sor, amelyek fáradtságérzést, kényelmetlenséget, végül pedig fájdalmat keltenek. Talán a legfontosabb az idős korban jelentkező hátfájás, melynek leggyakoribb oka az arthrózis, mely csontfelrakódásokkal, csonttüskékkel-sarkantyúkkal, elmeszesedés formájában mutatkozik.
Ez nagyon fájó gerincizomzat megbetegedés. A fájdalom a pihenés utáni első mozgások alkalmával a legerősebb. Ha fájó gerincizomzat beteg belejön a járásba, hajlásba, a fájdalom enyhül. Így a panaszok reggel, az ágynyugalom után a legerősebbek, illetve tartós ülés után felálláskor.
Néha azonban éjszaka is megjelennek. A fájdalom helye és kiterjedése sokféle, leginkább a gerinc két oldalán elterjedő fájdalmat panaszol a beteg, és maga a gerinc is legtöbbször nagyobb területen érzékeny nyomásra vagy ütögetésre. Az érzékeny terület amely több csigolyára kiterjedmerev, mozgása korlátozott. A teljes merevség nem a meszesedésre, hanem inkább gyulladásos csigolyamegbetegedésekre fájó gerincizomzat. Nagyon fontos még a fájó gerincizomzat szólni: ez valamennyi csont, de elsősorban a gerincoszlop állományának fájó gerincizomzat megbetegedése.
A csontállomány megkevesbedik, mészszegénnyé válik, a csigolyák ellenállása csökken, a gerincoszlop deformálódik. A hátfájás vagy állandó tompa fájdalom, vagy a mozgással összefüggő hirtelen, éles fájdalom formájában jelentkezik, és így könnyen összetéveszthető más fájó gerincizomzat. A háti fájó gerincizomzat gerincsérv is okozhatja, erre is gondolni kell tehát, felismerésében segít a fájdalom mellett megjelenő idegrendszeri tünetek észlelése. Az izom eredetű hátfájást előidézheti sérülés, zúzódás, izomközti bevérzések, valamint fájó gerincizomzat betegség pl.
Nagyon sok betegnél úgynevezett reumás fájdalom alakul ki, a reumás csomók tapinthatóságával. A kezelésről Tartási zavarok esetén az ülve dolgozók görnyedt tartása húzó jellegű hátfájást okoz, fájó gerincizomzat a törzs kiegyenesítése, homorítása enyhít.
Minden megerőltetésre fokozódik a fájdalom, amelyet teher cipelése, kifáradás okoz. Gépkocsi hosszan tartó vezetése, a kéz órákon át a csípő kezelés coxarthrosis azonos elhelyezkedése a kormánykeréken szintén gyakran okoz kínos, néha égető jellegű, sajgó fájdalmat. Vékony, laza kötőszövetű, fiatal egyének hátfájása a szalagok gyengeségével is fájó gerincizomzat. Ezek nem feltétlenül jeleznek betegséget, hanem a tartós, statikailag nem kedvező testhelyzettel magyarázhatók.
Ilyenkor a torna és főleg az úszás, valamint tartás javító segédeszközök segíthetnek. Tehát: mozogjunk, tornásszunk, járjunk el úszni és ha jelentkeznek a tünetek forduljunk orvoshoz, és megelőzésképp fájó gerincizomzat segédeszközöket. Ha a nagy fájdalmak már csökkentek vagy megszűntek, elkezdhetjük az izmok erősítését gyógytornával, sporttal. Az ország számos helyén megtalálható gyógyvizes centrumok is értékesen egészíthetik ki a kezeléseket.
Nagyon fájó gerincizomzat hatásúak a vízsugármasszás kezelések, súlyfürdők, iszappakolások. Amennyiben a hátfájdalmak ezek ellenére sem javulnak, mindig gondolni kell a különböző szervek szegmentális beidegződése miatt előálló háti kisugárzásra is.
Nagyon gyakran kezdődik háti fájdalmakkal a hasnyálmirigy-gyulladás, de máj- és epekörnyéki megbetegedések is okozhatnak lapockatáji fájdalmat. Gyomorfekély is gyakran lehet a derék- és háttáji fájdalmak okozója, sőt vesemegbetegedésre is gondolnunk kell kisugárzó hátfájdalmak fennállásakor.
Elhúzódó, nem javuló fájdalmak esetén a nőgyógyászati vizsgálatok, hasi ultrahangvizsgálatok is elengedhetetlenek.
Ebben a pillanatban is a felnőttek negyede érez derékfájdalmat. Miért ilyen gyakori? Mit lehet tenni, ha fáj? Hogyan lehet megelőzni a panaszokat?
Nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a jó izomzat kialakulásáért, megfelelő izomerősítő gyakorlatok elvégzésével, sportolással, mozgással. Biztosítanunk kell az egészséges, jól kialakított üléseket mind az iskolákban, fájó gerincizomzat a munkahelyeken, hiszen az odafigyeléssel nagyon sok fájdalomtól kímélhetjük meg magunkat és a felnövekvő generációt.
Porckorongsérv: Az fájó gerincizomzat 31 pár gerincvelői idege van, minden gerincvelői ideg egy érző- és egy motoros gyökérrel lép ki a gerincvelőből, a két csigolyatest által határolt résen keresztül. A csigolyák működési egységét fájó gerincizomzat csigolya, a közbeeső porckorong és az őket rögzítő ízületek, szalagok, inak, izmok alkotják.
A csigolyák legfontosabb összeköttetései a csigolyatesteket folyamatosan összekapcsoló, korongszerű fájó gerincizomzat. Rostporcos lemezeik gyűrű szerűen idomulnak a csigolyatestekhez. Belső részük kocsonyaszerű anyagból áll, amely apró elmozdulásaival biztosítja a csigolyák közötti zökkenőmentes mozgást.
Veszedelmes tulajdonsága a porckorongnak, hogy belső, kocsonyás része nagyobb erőbehatásra elszakíthatja a rostos porckoronggyűrűt, sérv szerűen kitüremkedhet a gerinccsatorna felé, és ezzel nyomás alá helyezheti a gerincvelőt és az ideggyököket. A porckorong kocsonyás része különbözőképpen viselkedhet. Megduzzadhat és így gyakorol nyomást a környezetére: kitüremkedhet; legsúlyosabb esetben a kiboltosodott része ki is szakadhat.
A különböző elváltozások mind más és más súlyosságú tüneteket intervertebralis artrosis spondylarthrosis. Tekintettel arra, hogy a gerincoszlop mozgásában leginkább az alsó nyaki és az ágyéki szakasz vesz részt, a porckorong sérülései is ezeken a szakaszokon a leggyakoribbak.
A legnagyobb terhelésnek az utolsó ágyéki és első keresztcsont közötti porckorong van kitéve. Ennek a ferde síkú, négyzetcentiméternyi felületnek kell viselnie a fej, a nyak, a törzs és fájó gerincizomzat felső végtag súlyát, így érthető, hogy ezen a területen károsodik leggyakrabban a porckorong, és alakul ki a gerincsérv.
E magasságban lépnek ki az ülőideget alkotó idegrostok. A panaszokat igen gyakran vissza fájó gerincizomzat vezetni egy rossz mozdulatra, nehéz tárgy emelésére. Máskor a beteg fokozatos egyirányú megterhelésre, már régebben is gyakori, enyhébb derékfájásra panaszkodik, amely hirtelen vált élessé.
A fájdalom a comb hátsó részén különböző magasságig és erősséggel lesugárzik. A másik legveszélyeztetettebb gerincszakasz a nyak alsó része. Itt a felső végtagok felé kilépő idegpályák kerülnek a károsodott porckorong nyomása alá. A betegek nyaka elferdül a fájdalomtól, amely az ujjak irányába lesugárzik.
Pontos vizsgálattal, a fájdalom iránya, zsibbadás, érzészavar helye, reflexeltérések jelenléte, izomerő ellenőrzése alapján nagy pontossággal behatárolható a nyomás alá került ideggyök magasságának helye. Amennyiben a porckorongsérv nem szakadt ki, hanem csak előtüremkedett és kisebb sérülést szenvedett, van remény, hogy a fent említett kezelésre pár nap alatt az éles, tűrhetetlen fájdalom elmúlik, de a teljes panaszmentesség eléréséig hetek, hónapok kezelése szükséges. Ilyenkor az akut szakasz után következik a fizikoterápia, amelynek segítségével a fájdalmat enyhítjük, és az izom feszességét oldjuk.
Később nagy jelentősége van a gyógytornának, mellyel az inaktív izmokat felerősítjük, és a gerinc tartását elősegítő izmok működését növeljük.
Egészségünk ártalmai
Különböző segédeszközöket is javaslunk. Ha a konzervatív kezelés nem jár eredménnyel, műtét elvégzésére kerül sor. Manapság e téren is komoly fejlődés ment végbe, lézeres technikák alkalmazásával a műtéti szövődményeket nagymértékben csökkenteni lehet. A sikeres műtét után az éles fájdalom általában rögtön megszűnik, így az utókezelést mielőbb el kell kezdeni.
Gerincferdülés tünetei és kezelése
Ebben is a gyógytorna, a fizikó- és hidroterápia bír nagy jelentőséggel. Mind a konzervatív, mind a műtéti kezelés idején döntő a beteg lelki támogatása, fájó gerincizomzat a hónapokig tartó, hullámzó eredményekkel fájó gerincizomzat gyógyulást a jó emberi kapcsolatok, a bizalom rendkívüli mértékben elősegíti. Nagy a valószínűsége, hogy a műtét után éven belül a műtét alatti csigolyában kialakul a sérv, ezért nagyon fontos a megelőzés életmóddal, segédeszközökkel!
Hanyag Tartás: A gerinc nyílirányú alakváltozásai elsősorban az élettani görbületek változása révén jönnek létre. Kialakulásukban döntő a törzs és a hátizmok csökkent teherbíró képessége, de sokszor a helyes tartáshoz szükséges akaraterő hiánya és pszichés tényezők is fájó gerincizomzat játszanak.
Ha a normálistól eltérő testtartás aktív izomerővel korrigálható, akkor hanyag vagy helytelen tartásról beszélünk. Ha ez állandósul, és aktív izomerővel nem korrigálható, akkor gerincdeformitásról beszélünk.
www.nelegybeteg.hu - Zsoldos Bence weblapja
Kezelés A helytelen tartás izomerősítő gyakorlatokkal egyensúlyban tartható, romlása megakadályozható. Korrigálására rendkívül lényeges a rendszeres torna, sportok közül főleg az úszást, a kosár- és kézilabdát ajánljuk.
A helytelen fájó gerincizomzat megszüntetése azért fontos, mert elhanyagolt esetben megfordíthatatlan alaki deformitás jön létre, melyet a beteg saját izomerővel korrigálni már nem képes. Scheuermann-féle betegség A kórkép lényege a csigolyatest zárólemezének csontosodási zavara, ami a csigolyatest elülső részének ék alakú deformitásához vezet. A deformitás elsősorban a háti szakaszra lokalizálódik, de előfordul a háti és ágyéki szakasz átmenetében is, valamint a felső ágyéki csigolyák magasságában.
A betegség általában éves kor között fordul elő, ritkán 10 éves kor alatt is észleljük.
- Derékfájás - Mozgasszervi blog
- Mennyi vállízület-kezelést kezelnek
- Gerincferdülés tünetei és kezelése - HáziPatika
- Alultápláltságot jelent.
- A számítógép megnyomoríthat | BorsOnline - Sztárhírek - Pletyka - Krimi - Politika - Sport
A betegség kóroktanában több teóriát ismerünk, mint pl. Tünetei Minél fiatalabb korban jelentkeznek a tünetek, annál kedvezőtlenebb a prognózis.
Különösen a serdülőkor a veszélyeztetett. A betegség lefolyásában 3 stádiumot különböztetünk meg: stádium: 8 éves kor körül kezdődik, hanyag tartással, a háti görbület fokozódásával, esetleg panaszok nélkül. Ép viszonyok között a gyermek a háti gerincét homorítani tudja, M. Scheuermannál a görbület alig vagy nem csökken. A fájó gerincizomzat általában ll. Ha ezt az időszakot a beteg különösebb panasz nélkül átvészeli, a prognózis kedvezőnek tekinthető.
Ha a panaszok nem szűnnek meg, fájó gerincizomzat beteget olyan munkakör felé kell irányítani, amely nem jár a gerinc fokozott igénybevételével. A fájdalom a folyamatban résztvevő csigolyákra lokalizálódik, és nyomásra, ütögetésre fokozódik.
Különös gondot kell fordítani az alsó háti és ágyéki lokalizációjú folyamatra, amelyek a 3. Gyógytorna, vitamin A betegség jóindulatú, az életet nem veszélyezteti, de következményei az egyén teljesítőképességét lényegesen csökkentik.
Hanyag tartás esetén Tartásjavítót viselhetünk. Olyan segédeszközt, amely a gerincet nyújtva tartja, de a légzést nem akadályozza. A segédeszközök az izmok működőképességét csökkenti, ezért fontos kenőcs vagy tabletta ízületi fájdalmak esetén hát izomerősítő gyakorlatok rendszeres végzése.
Több hónapon keresztül E- A-vitamin adagolását javasolják. Az izmok teszik ki testsúlyunk felét, de csak ritkán jövünk rá, hogy bennük keresendő a probléma gyökere olyan gyakori panaszok, mint a derék, a nyak fájó gerincizomzat a fej fájdalma.
Fájó gerincizomzat saját magunk fájó gerincizomzat hát- és hasizom-erősítő gyakorlatokat, máris sokat teszünk a hátfájás megszüntetéséért és megelőzése kép használjuk a tartást segítő eszközt.
Érdemes orvosunkkal is konzultálnunk a torna kezdete előtt. Alternatív megoldások hátfájás ellen: A mozgásszervi fájó gerincizomzat, az ízületi bántalmak esetében a modern orvostudomány jóval megengedőbb bizonyos alternatív gyógymódok alkalmazásával szemben, mint más esetekben. Ez persze nem véletlen, hiszen a tüneti kezelésre használható megoldások jól ellenőrizhetők és a megfelelő esetekben jól használhatóak is.
Több, komoly derékfájdalommal járó betegség esetében a panaszok enyhítésére az orvosok ma már a legnagyobb természetességgel ajánlanak például akupunktúrás terápiát is. Persze nem egyedül az alternatív terápiák hatásfokának köszönhető az orvosi rugalmasság, hanem annak is, hogy a hát- és derékfájdalmak némely esetekben elképesztően nehezen gyógyíthatók. Így aztán nem meglepő, hogy a modern rendelőkben is elegendő fájó gerincizomzat jut az alternatív terápiás megoldásoknak — ha ugyanis nincsen diagnosztizálható szervi elváltozás vagy rendellenesség, akkor nem okozhatnak panaszt ezek a kezelések sem, sőt, esetenként a nehezen fájó gerincizomzat izompanaszokra is jól hatnak.
Lássuk, milyen alternatív lehetőségek léteznek a derékfájás kezelésére! Tartásjavító heveder Ez az eszköz egy neoprén anyagból készült, jó minőségű vegyszermentes, állítható kényelmes eszköz, ami segíti a helyes testtartást ezáltal csökkentheti a hátfájást és a gerincsérv kialakulásának veszélyét.
Elég napi 2 órán keresztül viselni. Világszerte sok-sok gyógytornász ajánlja. Könnyedén felvehető, egyszerűen tisztítható, roppant higiénikus és akár sportolhatsz is vele. Akupunktúra A krónikus hátfájdalommal küzdő betegeknél ezt a terápiás megoldást használják a konzervatív kezelések után a leggyakrabban. A nem kisugárzó, nyakban vagy háton jelentkező fájdalmak kezelésében a tapasztalatok szerint igen jó eredménnyel használható megoldás.
A keleti tradicionális gyógyászok nézetei szerint az akupunktúra az ember energiameridiánjait rendezi át és ezzel újra egyensúlyba hozza a testet.
Blog - Így szüntetheted meg a hátfájást
A nyugati orvoslás képviselői viszont csak azt tudják, hogy a kezelés bizonyos esetekben hatásos, de a miértre nincsenek még meggyőző tudományos válaszok. Masszázs A masszázs leginkább megelőzésre használható, illetve a beállt derék, hát panaszait képes oldani. A masszázs pozitív hatásai mögött már jobban ismert mechanizmusok állnak: a kilazított izmokban megszűnnek a csomók és a kezelés a tejsav és egyéb melléktermékek felgyülemlését is sikeresen gátolja az izomrostokban.
Kiropraktika A kiropraktőröket gyakran keverik fájó gerincizomzat a csontkovácsokkal, holott a kiropraktőr nem csak olyan erőteljes megoldásokat alkalmaz, mint a csontkovácsok, hanem lényegesen kíméletesebb kimozgató módszereket is; gyógyászati kelléktáruk hogyan kell kezelni a kar könyökízületét kiegészül számos, fizikoterápiás megoldással is.
A fájó gerincizomzat kimozgatásakor hallható reccsenés az orvosok szerint nemhogy bajt jelez, hanem kifejezetten jó, mivel ilyenkor a felszabaduló nitrogén keltette hanghatás hallható, a folyamat eredményeként pedig a gerinc újra egyensúlyba kerülhet.